Antrenman Süresi Ne Kadar Olmalı?

Antrenman Süresi Ne Kadar Olmalı?

Genel olarak haftada kaç gün antrenman yapacağını çoğu sporcu bilir. Fakat antrenman süresinin kaç dakika olduğunu hiç araştırmaz. Antrenman süresi bir sporcu için çok önemlidir. İdeal antrenman süresinin çok üstünde veya çok altında bir sürede antrenmanını bitiren sporcu yaptığı antrenmandan çok az verim alır. Bu yüzden; ideal antrenman süresinden şaşmamak gerekir. Peki, antrenman süresi ne kadar olmalı?dediğinizi duyar gibiyim. Haydi konu başlığımızı inceleyelim.

İdeal Antrenman Süresi

Genel olarak sporcuların tümü antrenman aralarında ya muhabbete dalıyorlar ya da telefonlarıyla fazla vakit geçiriyorlar. Böylelikle antrenman süreleri fazlasıyla uzuyor ve antrenmanın verimliliği düşüyor. Her antrenman aralarında belirli dakikalar içinde dinlenmek tabi ki faydalıdır fakat bu arayı uzatmak vücudun soğumasına ve antrenmanın verimliliğinin düşmesine sebebiyet vermektedir. Bu yüzden; antrenman süresi boyunca yapacağınız antrenmana odaklanıp o antrenmanı en verimli hale getirecek şekilde uygulayıp antrenmanı bitirin. Daha sonra muhabbetinize ve telefonunuza bakabilirsiniz. Antrenman esnasında telefon kurcalama ve sohbet etmeyle uğraşmayın.

Genellikle haftada 3-4 gün civarı spor salonlarına antrenman yapmaya gideriz. Antrenman süremiz kaç dakika sürmeli? sorumuzun yanıtı her spor dalına göre değişkenlik göstermektedir. Her sporun ideal antrenman süresi farklıdır. Şimdi, sizlere en çok bilinen spor dallarında ideal antrenman süresinin kaç dakika olması gerektiğini anlatacağım.

Vücut Geliştirme Ve Fitness Antrenmanı

Genel olarak vücut geliştirme ve fitness antrenmanlarında ideal antrenman süresi 45-50 dakika aralığındadır. Bu dakikayı geçiren sporcuların vücutlarında kortizol hormonu salgılanmaktadır. Kortizol hormonunun diğer bir adı stres hormonudur ve kas yıkıcı özelliği bulunmaktadır. Bu yüzden; antrenman süresini 45-50 dakikayı geçmeyecek şekilde uygulamalıyız. Aksi halde; kortizol hormonu devreye girer ve kas gelişimi hızımız düşebilir. O günkü yapacağınız antrenmanı çöpe atmak istemiyorsanız verimli bir antrenman geçirin ve 45-50 dakikayı geçmeyin. Ağırlık antrenmanlarında setler arasında ise maksimum 1 dakika dinlenmelisiniz. Antrenman sırasında vücut bölgesi değiştirdiğinizde ise 5 dakika dinlenebilirsiniz. Örnek olarak; göğüs antrenmanından kol antrenmanına geçiş sırasında 5 dakika kendinize dinlenme süresi verebilirsiniz.

Kardiyo Antrenmanı

Kardiyo antrenmanlarında ideal 2 süre vardır. Yüksek tempolu yapılan kardiyo çalışmalarında 25-30 dakika en ideal antrenman süresidir. Hafif tempolu çalışmalarda ise 45-60 dakikaya kadar antrenman süresi uzatılabilir. Böylelikle en yüksek verimi almış olursunuz.

Yüzme Antrenmanı

Yüzme antrenman süresi yeni başlayan biri ve profesyonel olarak yüzen biri arası değişkenlik gösterebiliyor. Yeni başlayan biri daha kısa mesafe yüzerken profesyonel bir yüzücü daha uzun süre dinlenmeden yüzebilmektedir. Fakat, genel olarak her 50 metre yüzmede yaklaşık 45-50 saniye kendinize dinlenme zamanı vermeniz tavsiye edilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.