Her Sporcunun Bilmesi Gereken 7 Bilgi

Her Sporcunun Bilmesi Gereken 7 Bilgi

Sporcuların en çok bilmesi gereken bilgilerden 7 tanesini sizlerle paylaşacağım. Konunun sonunda vereceğim 7 kuralı da rahatlıkla kavramış olacaksınız. Haydi konumuza başlayalım.

  • Yaptığınız antrenmandan maksimum verim alın.

Hangi spor dalı ile uğraşırsanız uğraşın yaptığınız antrenmandan maksimum verim almaya bakın. Birçok kişi spora yazıldıktan belirli bir süre sonra spor salonuna gitmez veya haftanın 4 günü gidiyorsa 2 güne düşer. Spor salonuna istemeyerek zorla gider gibi giden sporcular da vardır. Bu kişiler spora gidemediğinde daha önce yaptığı antrenmanların büyük bir kısmı boşa gitmiş olur. İstemeyerek spor salonuna gelip biri zorluyormuş gibi antrenman yapması da verimsiz bir antrenman ile sonuçlanır ve aynı kapıya çıkar. Spor; sabır ve özveri gerektiren bir iştir. Haftada kaç gün antrenman yapıyorsanız aksatmadan ve maksimum verim alacak şekilde yapın. Böylelikle sonuca ve hedefinize ulaşabilirsiniz.

  • Yaptığınız antrenmanlarda ağırlıkları artırarak çalışın.

Antrenman yaptığınız gün hangi bölgelerinizi çalıştırıyorsanız o hareketlerde ağırlıkları artırarak çalışın. Vücudunuzda kas kütlesini artırmanın bir yolu da; ağırlıkları artırarak çalışmaktır. Aksi taktirde; her hafta aynı kilolar ile çalışırsanız vücut hacmini ve kas kütlenizi büyütemezsiniz. Yani, boşa kürek çekmiş olursunuz. Fakat, ağırlıkları artırın dedim diye kaldıramayacağınız kiloların altına sakın girmeyin. Vücudu zorlamakta yapılan büyük yanlışlardan biridir. Kaç kilo kaldırabileceğinize siz karar vereceksiniz. Gün geçtikçe hafif hafif ağırlık artırmanız sizin için en doğru olandır. Şu örneği de sizlere vermek gerekirse; antrenmanda yaptığınız hareketi 8 tekrar yapıcaksanız ve 6 tekrarda zorlanmaya başladığınızda sakın bırakmayın. O kalan 2 tekrarı zorlanarak da olsa yapmaya çalışın. Böylelikle o kalan 2 tekrar sizi geliştirecek olan kısımdır. Bunu da sizlerle paylaşmak istedim.

  • Düzenli uykunuzu almaya özen gösterin.

Her sporcu için uyku düzeninin önemi büyüktür. Özellikle vücut geliştirme, fitness gibi spor dalları ile uğraşıyorsanız düzenli olarak erken yatıp 7-8 saat uykunuzu almanız gerekir. Çünkü, bu sporlarda kas gelişimi veya hacim kazanma konusunda dengeli beslenip, düzenli uyumanız ve düzenli antrenman yapmanız gerekmektedir. Bu üç kural birbiriyle bağlantılı olduğu için erkenden yatıp 7-8 saat uykunuzu aldığınızdan emin olun. Unutmayın. Kas antrenmanda yıkılır, mutfakta beslenir ve uykuda gelişir. Her spor dalı için uykunun önemi çok büyüktür.

  • Doğru karbonhidrat ve protein alın.

Sporcular için en önemli kurallardan biride beslenmedir. Sporcular gün içinde tükettiklerine çok dikkat etmelidirler. Her sporcu gün içinde yeteri kadar karbonhidrat ve protein alımına özen göstermelidir. Yukarıda üç kuraldan bahsetmiştim. Beslenme, bu üç kuralın en önemlisidir. Her sporcu gün içinde doğru karbonhidrat tüketimine ve yeteri kadar protein alımına özen göstererek istediği vücuda ulaşabilir.

  • Vücudunuzu aşırı zorlamayın.

Yaptığınız antrenmanlarda ağırlıkları artırın diyorum ama vücudunuzu hiçbir zaman zorlayacak şekilde çalışmayın. Aksi taktirde; hem motivasyonunuz düşer hem de vücudunuzun gelişimini olumsuz yönde etkiler.

  • Motivasyonunuzu yüksek tutun.

Her işte olduğu gibi sporda da kişinin motivasyonu yüksek olmalıdır. Motivasyonu düşük olan bir kişi başarıya çok uzaktır. Karşınıza çıkan engelleri rahat aşabilmek ve hedeflediklerinizi yapıp başarıya ulaşmak için motivasyonunuzu hep yüksek tutun.

  • Bazı durumlarda besin desteği kullanın.

Sporcular için beslenmenin çok önemli olduğunu sürekli belirtiyorum. Sporcular zaman zaman gün içinde alması gereken besinleri alamayabiliyorlar. Eğer, günlük almanız gereken besin değerlerini karşılayamıyorsanız supplement olarak adlandırdığımız besin takviyelerine başvurun. Böylelikle gün içinde besin takviyeleri sayesinde almanız gereken karbonhidrat ve protein değerlerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Değerli okurlarım; bugün sizlere ‘Her Sporcunun Bilmesi Gereken 7 Bilgi‘ adlı konu hakkında bildiklerimi paylaştım. Hepinize sağlıklı, mutlu günler diliyorum. Kendinize iyi bakın.

Leave a Reply

Your email address will not be published.