SPOR YAPMAK İÇİN MOTİVE OLMANIN 10 YOLU

Spora başladınız, istikrarlı bir şekilde devam ettirmeyi istiyorsunuz ama birşeyler sizi engelliyor gibi hissediyorsunuz. Endişelenmeye gerek yok. Sadece motive olmaya ihtiyacınız var. Peki kendinizi nasıl motive edebilirsiniz. İşte bunu başarmanın yolları:

1.Kararlılık

Bahaneler üretmeyi bırakın. Dünden önce bugün var, hemen simdi başlayın. Hiçbir sebep sizin sağlığınzdan önemli değil.

2.Küçük hedefler

Kendinize küçük hedefler belirleyin. En az 6 ile 22 haftalık olarak sınırlandırın. Ilk hedefinize ulaştığınızda, ikinci hedefiniz hazır olsun.

3.Kendinizi ödüllendirin

Belirlediğiniz hedefe ulaştığınızda kendinizi sevdiğiniz birşeyle ödüllendirmekten çekinmeyin.

4.Spor için partner bulun

Kimi zaman canınız spor yapmak istemeyebilir ama bir partneriniz varsa, kendinizi ona sorumlu hissedersiniz. Motivasyon düşüklüğünüzü partnerinizle paylaşıp, ondan destek alabilirsiniz. Bu şekilde birbiriniz motive eder, beraber spor yapmak zevkli hale gelir.

5.Spor ile müzik

Sevdiğiniz şarkıları telefonunuza veya müzik çalarınıza önceden yükleyin ve spor yaparken dinleyin. Size daha çok enerji verecektir.

6.Planlamaniızı iyi yapın

Spor yapmak için gününü ve saatini önceden belirleyin ve bunu ajandanıza yazın. Mesela sabahın erken saatlerinde veya akşam saatlerinde planlarsanız, araya herhangi bir aktivite girme olasılığı az olur.

7.Spor kıyafetleri

Severek ve zevkle giyeceğiniz spor kıyafetleri alın.

8.Vücüdünüzü tanıyın

Sadece agırlığınızı değil, vücut ölçülerinizide not alın ve 6 hafta arayla tekrar ölçün. Kilo kaybınız olmayabilir ama vücutölçülerinizdekidegişikliğigörünce mutlu olacaksınız.

9.Yeniden başlamaktankormayın

Motivasyon düşüklüğü yaşadıgınızda, bu zamana kadar göstermiş olduğunuz performansı ve kararlılığınızı düşünün ve yeniden başlamaktan korkmayın. Çünkü başlangıçlar yapılmak için vardır.

10.Kendinizi sevin

En önemlisi kendinizi sevin ve bunu kendiniz için yaptığınızı unutmayın! Çünkü bu sizin bedeniniz ve siz sağlıklı yaşamayı tercih ediyorsunuz!