Sporcuların Uzak Durması Gereken Besinler

Sporcuların Uzak Durması Gereken Besinler

Bir sporcunun yaptığı antrenmandan daha önemli bir şey var ise o da beslenmedir. Beslenme düzenine dikkat edip dengeli, düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslenmek bir sporcunun dikkat etmesi gereken en önemli kuraldır. Gün içinde tükettiklerine dikkat etmeden önüne gelen her şeyi tüketen ve spor yaptığını belirten kişiye sporcu denmez. Sporcuların tüketmesi gereken ve uzak durması gereken besinler vardır. Sporcuların nasıl beslenmesi gerektiğini önceki yazdığım içeriklerimde belirtmiştim. Fakat sporcuların uzak durması gereken besinler hakkında bir içerik yazmamıştım. Evet. Bu yazımda sizlere sporcuların uzak durması gereken besinleri anlatacağım. Peki, sporcuların uzak durması gereken besinler nelerdir? dediğinizi duyar gibiyim. Haydi konu başlığımızı inceleyelim.

Sporcuların Uzak Durması Gereken Besinler

Sporcuların gün içinde beslenmelerinde tüketmemeleri gereken besinler vardır. Bu besinler sporcunun vücudunda kilo artışı ve yağlanmaya sebep olmaktadır. Bu yüzden; sporcu daha çok sağlıklı ve kaliteli besinleri tüketmeye özen göstermektedirler. Şimdi sizlere maddeler halinde sporcuların yememesi gerekenleri anlatacağım.

  • FAST FOOD ÜRÜNLERDEN UZAK DURMAK

Fast food ürünlerin içerisinde doymuş yağ bulunmaktadır. Donmuş yağ tüketildikçe vücutta yağ ve kilo artışı olmaktadır. Ve ileride çeşitli hastalıklarla birlikte en belirgin olarak obezite hastalığına öncülük ediyor. Bu yüzden; özellikle sporcuysanız fast food ürünlerden uzak durmalısınız.

  • BASİT ŞEKER TÜKETİMİNE SON VERMEK

Aşırı şeker tüketimi her insan için sağlığa zararlıdır. Ve spor yapıyorsanız şeker tüketimini minimuma indirmeniz gerekir. Şeker vücuda giren boş kaloriden başka bir şey değildir. Vücudun tabi ki şekere ihtiyacı var fakat bu şekeri sadece aşırıya kaçmayacak şekilde doğal olarak meyvelerden almanız en doğrusu olacaktır. Tatlılar, kurabiyeler ve şekerli içeceklerden bir sporcu tamamen uzak durmalıdır. Tabi ki çok nadir olmak kaydıyla cheat meal yaparak vücudunuzu şaşırtabilirsiniz.

  • ASİTLİ VE GAZLI İÇECEKLER YERİNE SU TÜKETİMİ YAPILMALI

Asitli ve gazlı içeceklerin birçok hastalığa neden olduğu ve kişide kilo artışı meydana getirdiğini birçoğunuz biliyorsunuz fakat içmeye devam ediyorsunuz. Ve birde spor yapıyorsanız asitli ve gazlı içeceklerden tamamen uzak durmalısınız. Asitli ve gazlı içecekler yerine gün içinde bol bol su tüketimi yaparak içtiğiniz asitli içeceklerdeki katkı maddelerini ve gereksiz şekeri vücudunuza almamış olursunuz ve su tüketerek daha sağlıklı birey olarak yolunuza devam edebilirsiniz.

  • GEREĞİNDEN FAZLA YAĞ VE TUZ İÇEREN BESİNLER TÜKETİLMEMELİ

Bir sporcu gün içinde kaliteli karbonhidrat ve protein değeri yüksek olan besinleri tüketmelidir. Fakat tükettiğiniz besinlerdeki yağ ve tuz oranlarına dikkat edilmeli. Yağ ve tuz oranı düşük olan ve aynı zamanda bol proteinli veya karbonhidratlı besinler tercih edilmelidir. Aksi halde vücudunuza gereğinden fazla yağ alarak yağ oranınızı arttırmış olursunuz. Bunun sonucunda da vücudunuzdaki yağ oranı arttığı için kötü bir görünüme sahip olursunuz.

Sizlerle ‘Sporcuların Uzak Durması Gereken Besinler‘ adlı konu hakkında bildiklerimi paylaştım. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Hepinize sağlıklı ve mutlu günler diliyorum. Kendinize iyi bakın.

Leave a Reply

Your email address will not be published.